Sülysáp bemutatása



Sülysáp Város Pest megye közepén, a Gödöllői-dombság Alföldbe simuló dombjai között, Budapesttől 20 kilométerre fekszik. Lakosságszáma (8300) és területe alapján a Tápió menti járás második legnagyobb települése, ami mikrotérségi központként a szomszédos 3-4 kisebb település számára is fontos kapcsolódási pont, mind a tömegközlekedés, mind a szolgáltatások szempontjából a főváros irányába.

Történelmünk egészen a 13. század közepéig nyúlik vissza, de valószínűsíthetően már korábban is laktak itt közösségek, sőt, egészen korai kultúrák emlékeit is megtalálhatjuk a településen. Két különálló, de egymáshoz közel fekvő falu (Tápiósüly és Tápiósáp) mára teljesen összeolvadt. Először 1950-ben négy évre, majd 1970-ben véglegesen összevonták a két települést, amely mára ugyan egységet alkot, de a településrészek korábbi hagyományait híven őrizzük.

Fontos tehát a múltunkra való emlékezés. A helyi műemlékeinket, emlékhelyeinket igyekszünk megújítani, szépen tartani, hagyományainkra pedig kulturális fesztiválok, különböző programok szerveződnek. A művelődési központ és a helyi oktatási-nevelési intézmények közösen dolgoznak azon, hogy a lokálpatrióta nevelés már gyermekkorban elkezdődjön, és a gyermekek felnőve a településüket ismerő és szerető polgárokká váljanak.

A folyamatos infrastrukturális fejlesztések mellett kiemelten nagy figyelmet fordítunk a helyi sportolási lehetőségek bővítésére. A városi sportkör keretében lehetőség van focizni, kézilabdázni, röplabdázni és taekwon-do-zni, önálló egyesületi formában pedig gyerekfoci és ökölvívó egyesület működik, de ulti klubunk is alakult a kártyázni vágyó lakosok részére. Évente megrendezzük a Sülysápi Futónapot és több futó-, kerékpáros, valamint túrázó programot, ahol amatőrök és profik is összemérhetik erejüket.

A város méreteihez képest szép számú, több mint 30 civil szervezet működik a városban. Vannak, amelyek programszervezésbe, mások a szociális ellátásba, a sporttevékenységekbe, az tudományos ismeretterjesztésbe, az amatőr és komolyzenébe vagy épp a településfejlesztésbe, helyi védelembe kapcsolódnak be aktívan, és teszik színesebbé közösségünk életét.

A város közműellátottsága mára teljes: ivóvíz, elektromos áram, gáz és csatorna is elérhető a belterületen, a kábeltévé és internet-szolgáltatás pedig akár nagy sebességű optikai hálózaton is használható.

A helyi óvoda négy, a két általános iskolánk összesen három telephelyen működik. Háziorvosaink három, fogorvosaink két rendelőben végzik munkájukat, a két gyermekorvosi praxis egy közös épületben található. Az orvosi praxisok teljes betöltöttsége mellett a védőnők is teljes létszámmal dolgoznak a gyermekek egészsége érdekében.

A városvezetés kiemelt célja a helyi intézmények korszerűsítése, gondozása, ami mellett folyamatos a város úthálózatának és gyalogos közlekedési lehetőségeinek fejlesztése is. A mintegy 8 km hosszan elnyúló település helyi tömegközlekedését jelenleg egy buszjárattal látja el a város, amit igen kedvezményes áron vehetnek igénybe az utazók.

A lakók kb. fele helyben dolgozik, de sokan ingáznak a közeli fővárosba is. Helyi gazdaságunk évről-évre erősödik, amit jól mutat a néhány éve kialakított gazdasági terület folyamatos fejlődése. A már üzemelő kis- és közepes vállalkozásaink között több 50 fő fölötti foglalkoztatottal működő cég is van a városban.

Sülysáp évről-évre kisebb-nagyobb lépésekkel igyekszik az itt lakók számára még szebbé, élhetőbbé, az érdeklődők számára pedig vonzóbbá válni.